df7vbgdf7ygb Vali Harput, Keles’te İncelemelerde Bulundu | KOZAĞACI HABER

Anket

Giriş

BURSA’DA HAVA

Vali Harput, Keles’te İncelemelerde Bulundu

Vali Harput, Keles’te İncelemelerde Bulundu

Bursa Valisi Şahabettin Harput, kırsal kalkınma projesi çerçevesinde Keles ilçesindeki köylülere bölgeye uygun meyve fidanı dağıttı. Vali Şahabettin Harput, dağ yöresinin kalkınması için gereken desteği vereceklerini belirterek, açılışını yaptığı ‘Keles bebeği’ atölyesinde yapılacak bebeklerden 150 adet alma sözü verdi. Bursa Valisi Şahabettin Harput, Keles ilçesine giderek kırsal kalkınma projesi çerçevesinde yöreye uygun çilek, kiraz, badem, […]

19 Kasım 2009 Perşembe - 1359 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Bursa Valisi Şahabettin Harput, kırsal kalkınma projesi çerçevesinde Keles ilçesindeki köylülere bölgeye uygun meyve fidanı dağıttı. Vali Şahabettin Harput, dağ yöresinin kalkınması için gereken desteği vereceklerini belirterek, açılışını yaptığı ‘Keles bebeği’ atölyesinde yapılacak bebeklerden 150 adet alma sözü verdi.
Bursa Valisi Şahabettin Harput, Keles ilçesine giderek kırsal kalkınma projesi çerçevesinde yöreye uygun çilek, kiraz, badem, ceviz, üzüm fidanlarını çiftçilere dağıttı. Keles halkı tarafından ilgiyle karşılanan Harput, tören öncesi Keles Kaymakamı Akın Ağca ve Keles Belediye Başkanı Mustafa Bektaş’tan yöre hakkında bilgi aldı. Kaymakam Ağca ve Başkan Bektaş’ın ardından kürsüye gelen Vali Şahabettin Harput, bölgeye yapılacak desteklemeler hakkında bilgi verdi. Dağ yöresinin Osmanlı’nın beşiği olduğunu belirten Harput, bölgeden imkansızlık sebebiyle meydana gelen göçün önüne geçmek için devlet olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydetti. Dağ yöresini kalkındırmak için çeşitli projelerin hayata geçirileceğini kaydeden Harput, “Dağ yöresi Bursa’nın geniş bölümünü oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde özel idare kanalıyla sulama suyu, gölet, alt yapı, yol, turizm, kültür ve spor projelerini hayata geçireceğiz. Özel idaremizin bütçesinin büyük bölümünü sulama suyuna ayıracağız. 2010 yılında birçok gölet projesi hayata geçecek ve sulanmadık bir karış toprak parçası kalmayacak. Böylece bu topraklar boş kalmayacak ve göçün önüne geçilmiş olacak. Turizm alanında ise bu muhteşem doğa güzelliğini harekete geçirmek istiyoruz. Uludağ’ın güzelliklerini Keles’e doğru kaydırmak istiyoruz. Kırsal kalkınma projesiyle 5 milyon 747 bin TL’lik bütçeyi yöre halkına sunacağız. Bu projenin yüzde 20’si geri ödemeli olacak. Proje çerçevesinde yöreye uygun fidan ve hayvan çeşidini çiftçimize vereceğiz. Devlet millet işbirliğiyle bu proje bölgeye hareket getirecek” dedi.
Konuşmaların ardından Vali Harput, ceviz, çilek, badem, üzüm kiraz fidanlarını çiftçilere dağıtarak hayırlı olmasını diledi.
Vali Harput, fidan dağıtımının ardından Kaymakamlık ile İşkur ortaklığında açılan ‘Keles bebeği’ üretim atölyesini de hizmete açtı. Atölyede yapılan çalışmaları yakından inceleyen Harput, bebekleri incelerken pazarlanması konusunda gereken desteği vereceklerini ve ilk etapta kendisi de 150 adet alacağı sözünü verdi. Vali Harput, kültürüne sahip çıkan çalışanları ve projeye emeği geçenleri de gayretlerinden dolayı tebrik etti.
Keles’te yapımı devam eden çok amaçlı spor salonu inşaatını da inceleyen Vali Harput, “Bu salon ilçenin çok yönlü ihtiyaçlarını karşılayacak. Özel idare imkanlarıyla başlatılan bu proje yaklaşık 1 milyon TL’ye mal olacak. 500 tribün kapasiteli bu proje ilçeye önemli katkılar sağlayacak. En kısa zamanda projenin tamamlanmasını istiyoruz” dedi.
Keles’teki eski tütün deposunda da incelemelerde bulunan Harput, “Zaman içerisinde bölgede tütün üretimi azalınca bu bina atıl vaziyete gelmiş. Keles Meslek Yüksek Okulu 5 branşla 400 öğrenciyle eğitim hayatına devam ediyor. Bu binanın meslek yüksek okuluna kazandırılmasıyla yeni branşlar ve bölümler açılacak. Geniş bir öğrenci kitlesi de burada faaliyet gösterecek. Bu binayı eğitim öğretim için Keles’e kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.

81v85u.

Bir Cevap Yazın

KOZAĞACI HABER 2006-2013
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Yandex.Metrica