df7vbgdf7ygb 2007 Kiraz Sezonu Ve Tekelleşen İhracatcılar… | KOZAĞACI HABER

Anket

Giriş

BURSA’DA HAVA

2007 Kiraz Sezonu ve Tekelleşen İhracatcılar…

2007 Kiraz Sezonu ve Tekelleşen İhracatcılar…

İnternet ortamında yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu elde ettiğimiz verilerden ufak bir derleme yaptık… ‘Bodur kiraz‘da yatırım açığı var (Özellikle yeni kiraz yetiştirecek Kozağacı vatandaşlarının gerekli bilgi ve eğitimi alarak Bodur kiraz yetiştirme girişiminde bulunması akıllıca olacaktır). Alara yetkilileri, “Avrupa tüketicisi bizim kirazı çok beğeniyor. Dış talepleri karşılayacak miktarda kiraz bulamadığımız için fidan bahçeleri kurmaya başladık. […]

18 Haziran 2007 Pazartesi - 3625 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

İnternet ortamında yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu elde ettiğimiz verilerden ufak bir derleme yaptık…

‘Bodur kiraz‘da yatırım açığı var (Özellikle yeni kiraz yetiştirecek Kozağacı vatandaşlarının gerekli bilgi ve eğitimi alarak Bodur kiraz yetiştirme girişiminde bulunması akıllıca olacaktır).

Alara yetkilileri, “Avrupa tüketicisi bizim kirazı çok beğeniyor. Dış talepleri karşılayacak miktarda kiraz bulamadığımız için fidan bahçeleri kurmaya başladık. 10 milyon dolarlık yatırımla yılda 1.5 milyon bodur fidanı yetiştiriyoruz” diyorlar.
Geleneksel kiraz ağacı 10 metreye kadar boylanırken bodur kirazın boyu 3.5 metreyi geçmiyor. Geleneksel üretimde dönüme 500 – 600 kg. kiraz alınırken bodur kirazda bu rakam 2 tona kadar çıkıyor. Geleneksel kiraz ağacı 7 yaşında meyve verirken bodur kiraz 3 yaşında veriyor. İşçilik maliyeti onda bir. Bu kolaylıklarına bakılırsa, sabırsız yatırımcı için bodur kiraz iyi bir yatırım seçeneği gibi görünüyor.

Avrupa’nın en büyük kiraz ihracatçısı
Alara yetkilileri girişimcileri bodur kiraz bahçesi kurmaya davet ediyor. Devletin de kiraz, vişne, badem, kestane, ceviz bahçeleri kurulmasını tevşik etmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar. Bu yıl 40 milyon dolarlık kiraz ihraç etmeyi planlayan, ‘Avrupa’da en büyük kiraz ihracatçısı’ Alara yetkilileri, marketlerde kilosu 2 milyon liraya satılan kirazın Avrupa marketlerinde 6 euro’ya (9 – 10 milyon lira) satıldığını söylüyor.

Kaynak : TURKTALE

Amerika Birleşik Devletleri’nde kiraz fiyatları hakkında bir tartışma : Mezun.Com Forumları

Yeni kiraz pazarda, davası kararda :

İhracatçının geçen yıl kiraz fiyatını 2.5 YTL ile sınırlaması sonucu mağdur olan üretici, yeni sezon kirazı pazara indirdi. Ancak Rekabet Kurumu’nun üreticilerin başvurusuyla başlattığı soruşturma bir yıldır sonuçlanmadı.

ANKARA – Kiraz üreticileri yeni sezona yine fiyat anlaşmazlığıya girdi. İhracatçının kendi aralarında yaptıkları anlaşmayla geçen yıl kiraz fiyatını 2.5 YTL ile sınırlamaları sonucu mağdur olan üreticiler, yeni sezon kirazı pazarına indirdi. Ancak Rekabet Kurumu’nun üreticilerin başvurusu üzerine başlattığı soruşturma aradan bir yıl geçmesine rağmen henüz sonuçlanmadı. İhracatçının yaptığı fiyat anlaşmasını e-postayla Rekabet Kurumu’na şikayet eden muhtar Ziver Keskin ise dava sonuçlanmasa da bu yıl kirazın 4-5 YTL arası fiyat bulacağı umudunu taşıyor.

Gelir kaybına uğramışlar
Türkiye’nin kiraz ihracatında dünyada ilk sıraya oturmasının ardından patlak veren üretici-ihracatçı kavgası, geçen yıl Rekabet Kurumu’na taşınmıştı. Rekabet Kurumu’na Kemalpaşa ilçesi Vişneli Köyü muhtarı başta olmak üzere çok sayıda şikayet başvurusu yapılmıştı. Muhtar Keskin, ihracatçıların kendi aralarında yaptıkları ‘2.5 YTL’nin üzerinde fiyatla üreticiden kiraz almayacağız’ anlaşmasını, elektronik postayla kurula ihbar etmiş ve bu ihbarın ve şikâyetlerin ardından geçen yıl temmuz ayı başında Rekabet Kurumu uzmanları kiraz üretim bölgelerinde inceleme başlatmıştı. 17 firmanın altına imza koyduğu fiyat anlaşmasının tespiti rekabet hukukunun ‘açık ihlali’ olarak değerlendirilmiş ve soruşturma aşamasına geçilmişti.
İzmir Kemalpaşa, Manisa, Denizli ve Çanakkaleli kiraz üreticileri, ihracatçının kendi aralarında fiyat sınırlaması yapmalarını öngören anlaşmayla önemli ölçüde gelir kaybına uğramışlardı.
2005 yılında ürettikleri kiraza 7 YTL’ye kadar alıcı bulan üreticiler, fiyat anlaşması sonrasında ürünlerini 2.5 YTL’ye ihracatçıya satmak zorunda kaldılar. İhracatçıların fiyat anlaşmasının ortaya çıkarılmasından sonra geri kalan ürün ise 3.5-3.7 YTL’ye kadar bir fiyatla alıcı bulmuştu.
Kiraz üretimi yapılan bölgelerde kiraz yavaş yavaş pazara düşmeye başladı. Rakımı düşük bölgelerde başlayan hasat, sıcaklıkların artmasıyla yüksek rakımlı bölgelere doğru yaygınlaşacak.
Vişneli Köyü Muhtar Ziver Keskin, kendi bölgelerinde henüz ürün hasadına başlamadıklarını, bir hafta-10 gün içinde ürün almaya başlayacaklarını söyledi. Rekabet Kurumu’nun geçen yıl yaptıkları şikayeti henüz karara bağlamadığına işaret eden Keskin, buna rağmen ihracatçıların artık fiyat anlaşmasıyla fiyatı sınırlama yoluna gitmelerini beklemediğini sözlerine ekledi.

Bu yıl 4-5 YTL olur
Keskin,”Şu anda böyle bir gelişme yok, olmasını beklemiyorum” derken, bunda üreticinin geçen yıl durumun farkına vararak şikâyetinin bunda rol oynadığına işaret etti. Keskin, bu yıl ürettikleri kirazı 4-5 YTL arasında fiyatla satabileceklerini söyledi. Rekabet Kurumu’na yapılan ihbar ve şikâyetlere paralel olarak açılan soruşturmanın firmaların savunmalarının alınması aşamasında bulunduğu öğrenildi. Yazılı savunmalardan sonra istenirse sözlü savunmalar verilecek ve kurul karar aşamasına gelecek. Kurulun fiyat anlaşmasına taraf olan 17 firmanın cirolarının yüzde 10’una kadar para cezalarıyla cezalandırılması bekleniyor.

17 firma imza atmış
Rekabet Kurumu tarafından yapılan soruşturmada 17 kiraz ihracatçısı firma soruşturuluyor. Ege İhracatçı Birliği’nde yaptıkları toplantıda, kiraza kilo başına 2.5 YTL’nin üzerinde fiyat verilmeyeceği anlaşmasının altına imza atan ihracatçı firmalar şöyle:
Lara Tarım, Başer Tarım, Barış Tarım, Antalya Tarım, Veli Gök, Abidin Köklü, Ana Meyve, Er- Şah Gıda, Çelikoğlu, Paşam Tarım, Sultan Tarım, Yavuzlar, Cena Dış Tic., PİA Ltd., Dönüş A.Ş., Alara Tarım, Andiç Gıda.

Kaynak : Radikal Gazetesi 14.05.2007
Bununla ilgili bir link daha : Kiraz fiyatları Rekabet Kurumu’nda

Milliyet Gazetesi Haberi : Kirazı yağmur da durduramadı…

Umarım bu bilgiler değerli ziyaretçilerimiz için faydalı olur..

“2007 Kiraz Sezonu ve Tekelleşen İhracatcılar…” için 12 cevap

 1. Admin diyor ki:

  Bu yazılar arasında köylerde yaşayan vatandaşların bilmesi gereken bölümlerde var.Fakat Kozağacı yöresinden sitemizi ziyaret eden vatandaş sayısı az.Tüm Kozağacı vatandaşlarının sitemizde yazılan bazı önemli konuları bilmesi gerekmektedir.Sitede bulunan bazı yazıların Köy kahvelerine asılması tüm insanlarımızın bu bilgilere ulaşması bakımından önemlidir.Kozağacı bölgesinde yaşayan ziyaretçilerimizin fotokopi ile bu bilgileri ulaştırmasını diliyoruz.Saygılar…

 2. aydın yaldız diyor ki:

  admin kirazla ilgili bu çalışmaya teşekkürler kopyalarını kozağcına dağıtıyorum

 3. Serkan AKIN diyor ki:

  Gecen Seneki istanbul yaş ve sebze ihracatcılarının yaptıkları olayla aynı bu egenin yaptığı.bu tür bilgiler özellikle üreticileri canindan bezdiriyor.Resmen üreticeler kandiriliyor.ihracatci firmalar bugun tarihiyle 21/06/2007 kirazı maxsimum 2,50.-ytl ye alıyor %500kar marcı ile ihracati yapiyor arkadaslar.Adaletmidir arkadaslar resmen dolandırılıyoruz..

 4. a_kayar diyor ki:

  bizim biraz daha kandırılmaya ihtiyacımız var. kirazcılık ve tonaj olarak üretilen diğer tüm ürünlerde kooperatifcilik şart eğer bunu sağlıyamıyorsak hiç kusura bakmayın ama biz daha çok kandırılır-dolandırılırız. ama benim en az bir on yıl daha kooperatifciliği gerçekleştirebileceğimiz konusunda ümidim yok… biz daha kaç yıllardan beri elimizdeki kalkınma kooperatifini işletemiyoruz-beceremiyoruz. kozağacından sütü toplayıp sütaş biz bunu işleyip satamıyoruz, al sen satta paranı kazan diyoruz. yani şu anda kiraz kooperatifi tamamen bir hayalden ibaret. belki bir on yıl sonra… yani en az on yıl daha kandırılmaya sabredelim arkadaşlar.

 5. MÜJDAT diyor ki:

  BENCE KİRAZ ALIM MERKEZİ OLMASI LAZIM YANİ MUHTARLARIN TOPLANIP TEK BİR YERDE KİRAZ ALINMASIİÇİN KARAR ALMASI LAZIM.BU KARARA RİAYET ETMEYENLERE ÇOK CİDDİ YAPTIRIMLAR UYGULAYARAK YÖREDE MANTAR GİBİ ÇOĞALAN DEĞNEKÇİLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ LAZIM YANİ TABİRİ CAİZ İSAE MUKADDERATI HATIR GÖNÜL İŞİNE BAĞLAMAYALIM YOKSA ÇOOOK TANER AFACAN……………WS GİBİ DOLANDIRICILAR ÇIKACAKTIR TABİ BU BENİM GÖRÜŞÜM

 6. Serkan AKIN diyor ki:

  Şimdi kiraz bitmek üzere.Ama ıhlamura merak duyupta yapraklı ıhlamur toplamak isteyenlere söyluyorum.Her sene yaklaşık 20 ton bazında kurutulmus yapraklı ıhlamur alıyorum arkadaşlar.İlgilenen olursa hiç sormasına bile gerek yok.Gitsin toplasın.Şu anki Kg. fiyatımız 6.-ytl dir.6 ytl ye gelip evinizin onunden kendim alacağım.Yapraklı ıhlamur ve Kurutulmuş olması gerekiyor.İlgilenen arkadaşlar konuyla alakalı bilgi almak isteyenler 05332038488 nolu telefondan benimle irtibat kurabilirler..

 7. Serkan AKIN diyor ki:

  Ayrıca Müjdat Bey Bu Tamer Afacan yani Afacan İth. İhrc. San. A.ş. dolandırıcı değildir.Yaş sebze sebze ve meyvedeki 2001 krizi sonrasında Kurların dalgalanması sonucu ihracatın kısıtlanması olası dış ticaretin işguzarlıgını sıkıntıya sokmustur.Bunun sonucunda Afacan ve Afacan gibi dış ticaret firmaları yuksek zararlarla malları elinde kalmıştır.Bunun akabinde zararın altından kalkamayan Tamer AFACAN iflas etmiştir.Ben onunla 2 sene çalıştım ve hiç kimseden vadeli kiraz aldığını gormedim.beLki senden alıp ödemediyse müjdat abe onu biLmem:D Bida tanımadıgın adamlara bişey verme vadeli 😀

 8. MÜJDAT diyor ki:

  serkan cım bende vadeli verecek kiraz da yok alamadığım param da yok ama senin afacan dediğin adam kozacını dolandırdı yakın çevrene bi sor
  sene1999 da kirazın kilosunu 250bin(25ykr.)a satılırken bu adamın değnekçilerine köylü yalvarıyordu o değnekçi ler kendilerini çok iyi bilir.kendi ve akrabalarının alacaklarını alıpta diğerleri umrumda deil gibi tavırları vardı o şahısın
  şimdi adam hesabına koyulmak içinyırtık dondan çıkar gibi heryere burnunu sokuyor

 9. Serkan AKIN diyor ki:

  Dogrudur belki müjdat abe.Ben sonrasında Köyü hatta kelesi bile terkettim 😀 Sen şimdi bana ıhlamur toplatıyomusun köylerden Kg su 6 .-ytl den onu sole.Daha yeni baslayacak simdi ıhlamur zamanı.yapraklı toplattır.kuruttur.6 ytl ye al ben sana bi güzellik yaparım.He sen özdilekte calisiyordun bırakıp koye dondunse eger.Harbi bu ıhlamurda çok iş var.Anlayabilene ama..Müjdat abi sen dinle bak beni her sene 10 ton çıkarsak bi gömü para kazanırız.haber saLin Kozaacinaa..

 10. gülay yaşbey diyor ki:

  BENCE SİTEYİ HEREKEZİN BİLMESİ VE KOZAĞACI NI TANIMASI İÇİN HERKEZ MSN SİNE KOZAĞACI NET’NİN SİTESİNİ YAZSIN EMİNİM O ŞEKİLDE HERKEZ MERAK EDİP GÖRMEK İSTİCEKTİR :)

 11. buca diyor ki:

  arkadaşım burası sanal ortam tabi savur bakalım başkalarını hazmetmek veya etmemek için harcadığın çabayıgerçek hayatata göstermen gerekli kimin ne olduğuna bırakta insanlar karar versin.başkalarının alacakları satacakları madem seni budar ilgilendirmekte ozaman sende akrabalarına olan düğün borçlarını bir öde bak kaçyıl geçti.böyle artniyetlerle nereye kadar yaa paylaşılamayan neee O ŞAHIS dediğin en azından köy malına el koyup ekmek yemiyor.O ŞAHSIN senle vaya birbaşkasıyla hiç bir derdi yok merak etme bütün bunları sen açtın diye söylüyorum haa birde ……. amcanın dağıtmadığı kiraz paraları vardı unutmuş olabilirsin.neyse hayat kısa bir gün bu hırs ve artniyetli tutumların da para etmediğini görüceksin yolun açık olsun nede olsa ALLAH herkesin kalbindeki leri biliyor yanlış yapanın BELASINI verir selamlar 

 12. osman sakin diyor ki:

  geçen sezon kirazcılıkta büyük darbe oldu.büyük firmalar,aralarındaanlaşarak kiraz fiyatlarını 3 önceki rakamlara çektiler.bunu öğrenenrekabet kurulu bu firmalara çok büyk para cezaları verdiler..sevgilihemşerilerim sizin bu yoğun vatanseverliğiniz olmasa ne kozağacı kalır nede keles…herkese teşekkür ederim…

Bir Cevap Yazın

KOZAĞACI HABER 2006-2013
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Yandex.Metrica